Skryté cukry v potravinách

V dnešním světě jsme doslova obklopeni cukrem. Narážíme na něj téměř v každém jídle a zejména v těch bohatě průmyslově zpracovaných potravin, všelijakých předpřipravených hotovkách.
Cukr by se sice neměl z jídelníčku úplně vynechávat i přes fakt, že způsobuje stres, nadváhu, oslabuje imunitu, zhoršuje pleť i paměť. Možná budete překvapeni kolik cukrů do sebe za den přijmete, i přestože se vyhýbáte sladkostem. Světová zdravotnická organizace doporučuje lidem snížit příjem cukrů pro ženy maximálně na 5 kostek (cca 25g) a u mužů maximálně 9 kostek (cca 45g).

Co je to ten skrytý cukr? Jsou to jednoduché cukry (tzv. monosacharidy), které nejsou přirozenou součástí potravin (jedna z výjimek je asi hroznový cukr, používaný sportovci např. cyklisty při závodech, ten je schopný být v krvi již do 2 minut). Lidé se s nimi setkávají, aniž by tušili, že v této potravině je tolik cukru, i když z logického hlediska není mezi danou potravinou a cukrem žádná spojitost. A právě z toho důvodu je důležité číst etikety.

Sušené ovoce

Ovoce samo o sobě je hodně sladké a bohaté na cukr (fruktózu), sušené je však i přesto ještě dost přislazované cukrem. Schválně koukněte v obchodě na složení a jednu ze surovin, kterou tam 100% najdete, bude právě cukr. Pokud se snažíte zhubnout tak si můžete dopřát opravdu minimální množství. Jiné je to v případě lyofilizovaného ovoce (sušené mrazem) tam většinou žádný přidaný cukr nebývá, může se ale u některého výrobce objevit.

Snídaňové cereálie a granola

Velmi populární varianty snídaní. V posledních letech si lidé díky mediím zakódovali, že ideální snídaně by měla být ve formě zapečených müsli, cereálie, různé kaše z obchodů. Ano jde o rychlé a chutné pokrmy. Podle odborníků by snídaně měla obsahovat i komplexní sacharidy, což se nedá o většině těchto výrobků říci. Zkuste se podívat opět na obal a uvidíte v nutriční tabulce poměr sacharidy vs. z toho cukry a budete koulet očima. Takové ovesné vločky jsou super zdrojem komplexních sacharidů ani instantní kaše není sama o sobě špatná (kdyby do ní výrobci necpali cukr).
Takové dětské cereálie obsahují z porce 30g úplně v pohodě 10g cukru (taková kobliha má v sobě cca 8g cukru) a řekněme si upřímně… porce 30 gramů je úplné prd a většinou se pohybuje porce kolem 60g. Pozor na marketingové tahy, že jde o celozrnné cereálie, bylo by to v pořádku za předpokladu, že by nebyly narvané cukry.

Salátové zálivky, omáčky a kečupy

I tady se skrývá spousta cukrů a ke všemu éček. Proto je mnohem lepší si zálivky a omáčky udělat doma.


Rajčatové omáčky a protlaky

Jsou vyrobeny z rajčat, která jsou zdravá. Bohužel i tady jsou doslova napěchovány cukrem, bez nich by totiž byly neskutečně kyselé.

Sterilované potraviny

Do typicky průmyslově zpracovaných potravin patří všechny sterilované potraviny včetně zeleniny.
Jsou naložené ve sladkých, sladkokyselých a sladkoslaných nálevech v nichž je spousta cukrů, například taková kukuřice v nálevu.

Zdravá“ sladidla a sirupy

Existuje nespočet zdravých sladidel a sirupů. Agávový, čekankový, datlový, javorový apod.
Třeba takový datlový obsahuje až 30% fruktózy, 40% glukózy a 30% sacharózy. Jediný benefit oproti klasickému cukru je, že obsahují alespoň nějaké minerály a mikroživiny.

Energetické nápoje

Pokud se snažíte hubnout, těmto výrobkům nabitých cukrem se obloukem vyhněte. Obsahem cukrů se hravě vyrovnají slazeným limonádám, i ledovým kávám.

Ořechové krémy

I když jsou ořechové krémy plné zdravých tuků, bílkovin a vitamínů, v pozoru byste měli být v případě kombinací s karamelem nebo s čokoládou (belgickou) i přes sdělení výrobce, že je tento produkt bez přidaného cukru ve většině případů ve složení zjistíte, že přidaný cukr obsahuje ve složení samotná čokoláda, kterou dodává výrobci nějaký dodavatel přes čokolády. Takový běžný příklad složení: 75 % arašídy, 25 % belgická čokoláda (kakaová hmota, cukr, kakaové máslo)