Co je vláknina

Je to jedna z makroživin, která se nachází v potravě rostlinného původu (zelenina a ovoce). Pro lidské tělo má spoustu funkcí. Tou základní je pomoc při trávení díky její vlastnosti, že nabobtná a tím zvětšuje objem ve střevech. Pokud máte ve stravě nedostatek vlákniny nebo dokonce žádnou zaděláváte si tím na slušný problém například ve formě zácpy, jelikož díky nedostatku vlákniny zbytky trávenin prochází tlustým střevem pomalu a váznou tam. Ideální doba než trávenina projde střevem je v rozmezí 4-6 hodin, ale v opačném případě, když je vlákniny nedostatek, může tento proces trvat klidně i celý týden a tím samotná trávenina ve střevě hnije. Mezi další prospěšné funkce vlákniny patří výživa přátelských bakterií v tlustém střevě, které nám snižuji riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. Pozor, v ČR je velmi nízký příjem vlákniny na osobu a tím si ČR bohužel drží celosvětové prvenství v rakovině tlustého střeva a konečníku.

Vláknina a hubnutí?

Ano, opravdu vláknina pomůže hubnutí, a to díky tomu, že zrychluje ve střevě pohyb trávenin (tímto procesem snižuje vstřebávání cukrů a tuků), ale také díky její bobtnající funkci a z toho pramenící pocitu zasycení.

Druhy vláknin

Vlákninu dělíme na dvě skupiny, většinou se ve stravě překrývají, avšak jedna vždy nad druhou svým zastoupením převažuje.

Rozpustná vláknina (oříšky, semínka, luštěniny, brambory, mrkev, oves, borůvky, banán…)
váže na sebe vodu a tím nabobtná až 40x, jejím hlavním úkolem je změkčování stolice a tím zajištění hladkého průběhu vylučování, pomáhá nám udržovat normální hladinu cholesterolu a zároveň zpomaluje vstřebávání cukrů do krve (vhodné při redukci hmotnosti).

Nerozpustná vláknina (hnědá rýže, slupky ovoce, otruby, celozrnné pečivo, psyllium,…)
prochází celým trávicím traktem nezměněna a jejím hlavním úkolem je mechanicky čistit (detoxikovat) trávicí systém, při němž na sebe váže škodliviny, které potom z těla vyplavuje ven. Dále napomáhá vápníku ve střebávání.

Staré známé pravidlo

Jak se říká, všeho moc škodí a ani u vlákniny tomu není jinak. Doporučený denní příjem je 30-35g pro dospělého člověka. Při překročení této hranice se může u lidí projevit potíže ve formě plynatosti, křečí a průjmu. Taktéž může tělo začít nadměrně vylučovat vitamíny a minerální látky nebo může dojít ke zhoršenému vstřebávání léků.